Η Κίμκι κατέκτησε το Γιούροκαπ!

Η Κίμκι επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και κατέκτησε μέσα στην έδρα της το Γιούροκαπ και μαζί και εξασφάλισε και το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της επόμενης περιόδου. Η νίκη με σκορ 77-68 επί της Βαλένθια ήρθε αρκετά δύσκολα, αλλά ήταν δίκαιη.

Παίξε μπάλα στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ! Πόνταρε στην expekt.com, με Bonus εγγραφής 125 €!

Οι Ισπανοί κατάφεραν δύο λεπτά πριν το τέλος του τελικού να ισοφαρίσουν σε 66-66, όμως από εκεί και πέρα μίλησε η έδρα. Οι Ρώσοι έκαναν σερί 7-0 σε λιγότερο από ένα λεπτό, προηγήθηκαν με 73-66 και “κλείδωσαν” τη νίκη και την κατάκτηση του τίτλου.

Υπήρχε και ελληνική παρουσία στον τελικό, καθώς δεύτερος διαιτητής ήταν ο Χρήστος Χριστοδούλου. Κέρεμπουχ και Βιατόρ οι άλλοι δύο.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 37-30, 52-50, 77-68.

ΚΙΜΚΙ: Φριντζόν 9 (1), Βιάλτσεφ 3 (1), Λόντσαρ 14, Κουίν 11 (5ρ., 3ασ.), Μόνια 2, Πούσκοφ 4, Ζελαμπάλ 2, Ζουκανένκο 6, Κελάτι 5 (4κλ.), Πλάνινιτς 19 (4ασ., 2κλ.), Νίλσεν 2.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μάρκοβιτς 1, Νιούλεϊ, Κλαβέρ 5 (1), Λίσχουκ 16, Φαβεράνι 4, Μαρτίνεθ 9 (6λ.), Πιετρούς 3 (1), Ντε Κολό 7 (1), Κάνερ Μέντλεϊ 23 (11ρ., 3κοψ., 2κλ.).