Η Ατλέτικο τιμώρησε με διά βίου αποκλεισμό τον οπαδό που πέταξε αντικείμενο στο ντέρμπι με την Ρεάλ

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ανακοίνωσε ότι επέβαλε μόνιμη απαγόρευση εισόδου στο γήπεδο σε έναν οπαδό, που η αστυνομία αναγνώρισε ως το άτομο που πέταξε αντικείμενο στον αγωνιστικό χώρο κατά τη διάρκεια του kυριακάτικου ντέρμπι της LaLiga κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο αγώνας διεκόπη για είκοσι λεπτά λόγω των οπαδών της Ατλέτικο που πέταξαν αντικείμενα προς τον Τιμπό Κουρτουά μετά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ατλέτικο κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) με τέρμα του Άνχελ Κορέα στις καθυστερήσεις.

«Το Τμήμα Ασφαλείας μας συνεχίζει να συνεργάζεται με την Αστυνομία για να εντοπίσει τους υπόλοιπους εμπλεκόμενους, οι οποίοι θα αποβληθούν οριστικά», ανέφεραν οι «ροχιμπλάνκος» σε ανακοίνωσή τους.

Παράλληλα, ο σύλλογος γνωστοποίησε ότι θα απαγορεύσει την χρήση οποιουδήποτε στοιχείου ή ενδύματος που επιτρέπει σε ένα άτομο να κρύψει την ταυτότητά του μέσα στο γήπεδο.