Ζορίστηκε στην πρεμιέρα του ο Τζόκοβιτς (videos)

Ο… θαρραλέος Άλεξ Μίκελσεν ταλαιπώρησε τον Νόβακ Τζόκοβιτς στο comeback του στη Σανγκάη, όμως ο 37χρονος Σέρβος πήρε τη νίκη στα δύο σετ και πέρασε στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης (ATP 1000).

Ο κάτοχος 24 major τίτλων επικράτησε του 19χρονου Αμερικανού (Νο.43) με 7-6(3), 7-6(9) σε 1 ώρα και 59 λεπτά και θα περιμένει στη φάση των «32» των νικητή του ματς ανάμεσα στον Φλάβιο Κομπόλι και τον Σταν Βαβρίνκα.

Ο Νο.4 τενίστας στον κόσμο επέστρεψε από το 1-4 στο πρώτο σετ, ενώ χρειάστηκε να σβήσει δύο σετ πόιντ του αντιπάλου του στο τάι μπρέικ του δεύτερου (7-8, 8-9), πριν κλείσει τον αγώνα στο τρίτο ματς πόιντ του. Ήταν φυσιολογικό να εμφανιστεί κάπως «σκουριασμένος», αφού μετά την πρόωρη έξοδό του από το US Open, έπαιξε μόνο στο Davis Cup απέναντι στην Ελλάδα.

Ο Νόλε κυνηγάει τον πέμπτο του τρόπαιο στη Σανγκάη, αλλά και ένα ακόμα ιστορικό επίτευγμα: τους 1.000 τίτλους καριέρας!

Με μια καλή πορεία στην Κίνα θα κάνει και σημαντικό βήμα για την πρόκρισή του στο ATP Finals, αλλά η έχει δηλώσει ότι δεν τον ενδιαφέρει και πολύ η παρουσία του στο Τορίνο.

Σε αυτή τη φάση της καριέρας του τον ενδιαφέρουν περισσότερο οι Grand Slam τίτλοι και τα ρεκόρ!