Ευτυχώς δεν πλήρωσε το… μπλακ άουτ και τις τάσεις “αυτοκτονίας”

Ο Άρης έδειξε αυτοκτονικές τάσεις στην χθεσινή αναμέτρηση, όμως ευτυχώς δεν το πλήρωσε. Η κυριαρχία 30 λεπτών “εξαφανίστηκε” μέσα σε ένα δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να αντέχουν τελικά στην αντεπίθεση του Προμηθέα.

Αν και προηγήθηκαν με διαφορά 26 πόντων (68-42), λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου (68-45) έδειξαν σημάδια αδικαιολόγητης χαλάρωσης, θεωρώντας ότι το ματς τελείωσε. Έτσι έδωσαν το δικαίωμα στους Πατρινούς να πιστέψουν στην ανατροπή και να στείλουν τελικά το παιχνίδι στην παράταση, χάρη στο εκπληκτικό buzzer beater-τρίποντο του Χάντερ Χέιλ.

Το επιμέρους σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν 31-7 υπέρ των Πατρινών, οι οποίοι με την πίεσή τους, και την άμυνα ζώνης αποσυντόνισαν τελείως τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη.

Οι κιτρινόμαυροι έδειξαν χαρακτήρα στο έξτρα πεντάλεπτο, με τους Ντε Σόουζα και Βασίλη Τολιόπουλο να προσφέρουν τις λύσεις, είτε με καλάθια, είτε από τη γραμμή των βολών και να γράφεται τελικά ο επίλογος με τη νίκη-ισοφάριση της σειράς του Άρη.