Γύρισε από την κόλαση, αλλά έχασε στις λεπτομέρειες ο Άρης από την Τουρκ Τέλεκομ (63-68)

Με ένα σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο και με τον κόσμο να στηρίζει ο Άρης δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα από την Τουρκ Τέλεκομ (63-68).

Ο Άρης πάλεψε, αλλά λύγισε στο φινάλε και υπέστη τη δεύτερη ήττα του στο φετινό EuroCup.

Ο Άρης πάλεψε απέναντι στην (αρκετά) πιο ποιοτική Τουρκ Τέλεκομ, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του, όμως στο τέλος δεν μπόρεσε να πάρει την πρώτη νίκη της σεζόν και να ικανοποιήσει τον κόσμο του, που έδωσε δυναμικό παρών στο γήπεδο. Στο 0-2 πλέον οι «κιτρινόμαυροι» και επόμενο ματς εκτός έδρας με την Λιετκαμπέλις (8/10, 19:00).

Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ο Ρόμπερτς με 14 πόντους. Ακολούθησαν οι Νόλεϊ και Ντε Τζούλιους με 13 και 12 αντίστοιχα. Ο Χαραλαμπόπουλος ξεχώρισε για την Τουρκ Τέλεκομ με 15 πόντους, αλλά αποχώρησε με πρόβλημα στο γόνατο.

Πολύ κακό πρώτο μέρος για τον Άρη επιθετικά, καθώς κατάφερε να σκοράρει μόλις 13 πόντους σε κάθε περίοδο. Σημείο αναφοράς για την ομάδα του Καστρίτη αποτέλεσε ο Ρόμπερτς, ο οποίος ήταν ο μοναδικός διψήφιος των κίτρινων μέχρι την ανάπαυλα. Η άμυνα του Άρη δεν ήταν κακή, ωστόσο οι 26 πόντοι ενεργητικό έφεραν τους Θεσσαλονικείς στο -10 στο ημίχρονο (26-36).

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης επέστρεψε για τα καλά στο παιχνίδι. Τολιόπουλος και Μαντζούκας έβαλαν τα σουτ και το παιχνίδι ξεκίνησε ξανά από την αρχή. Οι κίτρινοι πέρασαν μπροστά με τις βολές του Μποχωρίδη και οι δύο ομάδες μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο σε απόλυτη ισορροπία (47-47).

Ο Χαραλαμπόπουλος ήταν ο κορυφαίος παίκτης των φιλοξενούμενων με 15 πόντους, ωστόσο στην τελευταία περίοδο αποχώρησε υποβασταζόμενος κρατώντας το γόνατό του. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι το φινάλε και όλα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Ο Μπράουν σημείωσε ένα κρίσιμο καλάθι και έστειλε την Τουρκ Τέλεκομ στο +5 (59-64) ένα λεπτό πριν το τέλος.

Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι και με τις άμυνες να κυριαρχούν, στο γεγονός ότι η Τουρκ είχε μεγαλύτερη συνέπεια στην επίθεση και βρήκε ένα μεγάλο καλάθι με τον Ακπινάρ.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 26-36, 47-47, 63-68

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 4, Νόλι 13 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τολιόπουλος 8 (1/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2 ασίστ), Ντε Τζούλιους 12 (2/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές), Χατζηδάκης, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης 3, Κλέι, Πουρλίδας, Γούντμπερι 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρόμπερτς 14 (6/7 δίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5 (1)

ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ (Τζαν): Χάιντεγκερ 3 (1), Ντουρμάζ 2, Άκπιναρ 13 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Αλεξάντερ 12 (5/12 δίποντα, 2/4 βολές, 14 ριμπάουντ), Μπράουν 17 (6/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Τουντζά, Αγκβά, Μπες, Χάνλαν 6 (2/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 15 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Μακουντού