Γκλάντμπαχ – Λεβερκούζεν 2-3: Οι πρωταθλητές πήραν τη νίκη στο 101′ στην πρεμιέρα

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν φιλοξενήθηκε από την Γκλάντμπαχ στην πρεμιέρα της Bundesliga. Οι πρωταθλητές έκαναν αυτό που ξέρουν πολύ καλά, να παίρνουν νίκες στις καθυστερήσεις. Έτσι, στο 90+11′ πέτυχαν το νικητήριο γκολ για το τελικό 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μέρος. Στο 12ο λεπτό ο Τζάκα με μία σουτάρα εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ ο Βιρτς στο 38′ με πλασέ από τα δεξιά στην περιοχή έκανε το 2-0. Η Λεβερκούζεν μάλιστα είχε και δύο δοκάρια.

Στο τέλος του πρώτου 45λέπτου, ο Κλάιντινστ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ μέσω VAR. Τα πουλάρια βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 59ο λεπτό με τον Ελβέντι. Η Werkself είχε το πάνω χέρι, ωστόσο δεν τελείωσε το παιχνίδι παρά τις ευκαιρίες της.

Έτσι, στο 85ο λεπτό ο Κλάιντινστ με προβολή μέσα από την περιοχή έκανε το 2-2, με την Γκλάντμπαχ να κάνει την επιστροφή και την Λεβερκούζεν να είναι κοντά σε γκέλα.

Ωστόσο, αυτή η γκέλα δεν ήρθε ποτέ. Στις καθυστερήσεις ο Αντλί κέρδισε πέναλτι από τον Ιτακούρα. Ο Βίρτς ανέλαβε την εκτέλεση ο Όμλιν απέκρουσε, αλλά ο σταρ της Λεβερκούζεν πήρε το ριμπάουντ για το 3-2.