Για το 6/6 κόντρα στη Ρους η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη φαίνεται ότι έχει καλή ευκαιρία να επιστρέψει στη φάση των «32» του Wimbledon.

H κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια παίζει σήμερα (περίπου στις 19.00, αν το επιτρέψει ο καιρός) με την Αράντσκα Ρους (και έχει ως σύμμαχό της την παράδοση: σε πέντε αγώνες με την 33χρονη Ολλανδή (Νο.56) έχει ισάριθμες νίκες και έχει χάσει μόνο ένα σετ!

Την είχε συναντήσει, μάλιστα, και πριν τρία χρόνια στον πρώτο γύρο του Wimbledon και είχε πάρει τη νίκη με 6-1, 6-1.

Αν η Μαρία κάνει το 6/6 και πάρει την πρόκριση, τότε θα έχει σαφώς υψηλότερο εμπόδιο στον τρίτο γύρο, καθώς θα παίξει με τη νικήτρια του ματς Ραντουκάνου-Μέρτενς.

Σήμερα έχουμε και την πρεμιέρα των αδερφών Τσιτσιπά στο διπλό, κόντρα στους Αργεντινούς Γκονζάλες/Μολτένι. Το ματς αναμένεται να αρχίσει γύρω στις 19.00.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα μάθει σήμερα και τον αντίπαλό του στον δεύτερο γύρο του μονού, αφού το ματς Ρουσουβουόρι-Μακντόναλντ διακόπηκε χθες στο τέταρτο σετ (7-6, 4-6, 5-7, 4-3*).

Οι αγώνες θα ξεκινήσουν με καθυστέρηση, λόγω βροχής και σύμφωνα με την τελευταία ενημέρωση το πρώτο σερβίς θα γίνει στις 14.15 (αντί για τις 13.00).