Βαριά ήττα για τον Άρη από την Χάποελ Τελ Αβίβ (72-100) χωρίς τον κόσμο του

Μπροστά σε άδειες κερκίδες λόγω της αποχής των φιλάθλων και με λίγο ουσιαστικά κόσμο ο Αρης υποδέχθηκε την πανάκριβη Χάποελ Τελ Αβίβ στο πιο δυνατό φιλικό της προετοιμασίας του, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 72-100.

Από την πλευρά των γηπεδούχων κορυφαίος αναδείχθηκε ο ΝτεΤζούλιους με 17 πόντους. Οι Τολιόπουλος, Μποχωρίδης και Μαντζούκας ακολούθησαν στο σκοράρισμα με 9 πόντους για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη.

Για το σύνολο του Στέφανου Δέδα που έχει θέσει στόχο την κατάκτηση του EuroCup και την έξοδό του στην EuroLeague ξεχώρισε ο Ανγκόλα με 17 πόντους, με τον Καμπόκλο να είναι επιβλητικός με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Μπέβερλι πρόσφερε 11 πόντους, με τους Μότλι και Φόστερ να ακολουθούν με 13 πόντους.

Η ήττα ήρθε φυσιολογικά, αλλά ο Άρης έχει να διορθώσει πολλά αν εξαιρέσει κανείς το 3ο δεκάλεπτο.

Υπενθυμίζεται ότι η ισραηλινή ομάδα έχει κάνει μεγάλες επενδύσεις το φετινό καλοκαίρι, έχοντας αποκτήσει μεταξύ άλλων τους Πάτρικ Μπέβερλι, Τζόναθαν Μότλι, Ις Γουέινραϊτ και Μπρούνο Καμπόκλο, έχοντας ως στόχο την κατάκτηση του EuroCup προκειμένου να βγει στην EuroLeague της επόμενης σεζόν.

Οι παίκτες του Δέδα μπήκαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 0-10 στο 3. Στη συνέχεια ο Άρης με ένα ξέσπασμα μείωσε σε 8-13, αλλά η ομάδα του Ισραήλ ξέφυγε με 16 στο 8ο λεπτό. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με μεγάλη διαφορά για την Χάποελ (14-35).

O Άρης πάλευε κόντρα σε μια πανάκριβη ομάδα με απουσίες. Η Χάποελ ξέφυγε με 14-38 στο 12ο λεπτό. Σε ένα ματς με πολλές επαφές και ανούσια χτυπήματα. Το αποτέλεσμα σαφώς δεν ενδιέφερε κανέναν και ο Καστρίτης έδωσε χρόνο σε όλους. Με 11 πόντους του Ντετζούλιους ο Άρης μείωσε 20-42 στο 14. Το ημίχρονο δεν άλλαξε εντυπωσιακά με τον Άρη να είναι σταθερά πίσω και με μεγάλη διαφορά. Το ημίχρονο έληξε 28-60.

Ο Άρης θέλησε να κατεβάσει τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο μπροστά σε 500 φιλάθλους. Η διαφορά έπεσε στους 25 με 37-62 στο 23ο. Η Χαποέλ παρέμενε πολύ μπροστά, μιας και είχε διαφορά από την αρχή. Ο Καστρίτης έδωσε χρόνο σε Γούντμπεριν και Χοτζ. Στο 27ο το σκορ ήταν 41-71. Το 55-78 πάντως ήρθε να βεβαιώσει την καλή εικόνα που είχε ο Άρης στο τρίτο δεκάλεπτο.

Με την έναρξη του 4ου ο Άρης μείωσε στο πιο χαμηλό σκορ, 57-78. Ο Καστρίτης έκανε πολλές δοκιμές και οι παίκτες θέλησαν να πάνε σε πιο αξιοπρεπές σκορ. Ο Άρης θέλει δουλειά ακόμη και η Χάποελ Τελ Αβίβ πήρε δίκαια μια εύκολη νίκη με 72-100.

Tα δεκάλεπτα: 14-35, 28-60, 55-78, 72-100

ΧΑΠΟΕΛ Τ.Α. (Στέφανος Δέδας): Μόντλεϊ 13, Ράγκλαντ 5(1), Παλατίν 11(2), Τίμορ, Ανγκόλα 20(4), Μπλέιζερ 5(1), Φόστερ 13(3), Μπέβερλι 11(3), Γουέινραϊτ 6, Καμπόκλο 16(1)