Αστοχία και πολλά λάθη κόστισαν, ήττα του Άρη από την ΑΕΚ (59-70)

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι η ΑΕΚ παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο από τον Άρη και πήρε τη νίκη μέσα στη Θεσσαλονίκη με 70-59 στην πρεμιέρα της GBL.

Πολλά λάθη και αστοχία χωρίς ηγέτη και νέα ήττα παρά τους 4.000 κόσμο. Κακή διαιτησία, αλλά δεν φταίει αυτή για την εικόνα του Άρη…

Από την πλευρά του ο Άρης, που συνεχίζει χωρίς τους Λαζέφκσι , Χοτζ, εμφάνισε ξανά σημαντικά επιθετικά κενά, έκανε πολλά λάθη (17) και έχασε ξανά τη μάχη των ριμπάουντ (34-41). Ο Ντέιβιντ ΝτεΤζούλιους πέτυχε 17 πόντους και ο Τρέι Γούντμπερι 15.

Στην επόμενη αγωνιστική (2η) η ΑΕΚ υποδέχεται την Καρδίτσα (12/10, 20:15) και μία μέρα μετά ο Άρης παίζει στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό (13/10, 17:15).

Ο δείκτης του σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να κυριαρχούν και τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να συνδεθούν με το καλάθι. Ο Άρης είχε το προβάδισμα την περισσότερη ώρα του παιχνιδιού, με την ΑΕΚ να μην έχει τις απαιτούμενες λύσεις στην επίθεση. Οι δύο ομάδες σούταραν με πολύ άσχημα ποσοστά στην επίθεση και το σκορ μοιραία ήταν πολύ χαμηλά στο ημίχρονο, όπως αποδεικνυέι το 29-26 των πρώτων 20 λεπτών.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και πήρε το προβάδισμα. Μπράις και Χαμπ οδηγούσαν στο σκοράρισμα και η ομάδα του Σάκοτα έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +3. Ο Ράικουαν Γκρέι άρχισε να βρίσκει τα πατήματά του και με δικό του καλάθι και φάουλ έστειλε τη διαφορά στο +10 (42-52 στο 32′). Ο Κουζμίνσκας μπήκε στην εξίσωση και η Ένωση “καθάρισε” με τη νίκη, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τη νέα σεζόν στη Stoiximan GBL.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τηγάνης, Χριστινάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 29-26, 41-44, 59-70

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 2, Νόλεϊ 3 (7 ριμπάουντ), Ντε Τζούλιους 17 (4/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γούντμπερι 15 (6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5, Άλκινς 3, Τολιόπουλος 7, Χατζηδάκης, Γκιουζέλης 1, Μποχωρίδης 2, Πουρλίδας, Ρόμπερτς 4

ΑΕΚ Betsson (Σάκοτα): Χαμπ 10 (2/7 τρίποντα), Νετζήπογλου 5, Κουζέλογλου 5, Γκόλντεν 4 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χέιλ 5 (0/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκρέι 9 (6 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Καράμπελας, Φλιώνης 2, Μπράις 18 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φίλλιος, Κουζμίνσκας 12 (4 ριμπάουντ)