Αμυντικός “τείχος” ο Ουίλκινσον στην ανατροπή της Ούνιξ!

Ο Μάικ Ουίλκινσον είχε μόλις τρεις πόντους με 1/8 σουτ, αλλά και επτά ριμπάουντ, δυο κλεψίματα και μία ασίστ. Στη στατιστική όμως δεν καταγράφεται η εξαιρετική αμυντική του απόδοση, που ήταν από τα κλειδιά για να γυρίσει η Ούνιξ Καζάν από το -17 του ημιχρόνου και να κερδίσει την Φενερμπαχτσέ με 76-71 στη πρεμιέρα του Top16 της Ευρωλίγκας!

Ο “Iron Mike” δεν ήταν εύστοχος στην επίθεση. Είχε 0/2 δίποντα και 1/6 τρίποντα, όμως αγωνίστηκε τα περισσότερα λεπτά (μαζί με τον Ντόμερκαντ) από κάθε άλλο παίκτη της Ούνιξ Καζάν στη νίκη επί της Φενέρ με 76-71! Ο πρώην παίκτης του Άρη “έπνιξε” κάθε “4αρι” που χρησιμοποίησε ο Νέβεν Σπάχια και ήταν από τους πολυτιμότερους παίκτες στη μεγάλη ανατροπή των Ρώσων που βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο με 41-24 μέσα στην έδρα τους, αλλά τελικά πήραν το ροζ φύλλο αγώνα!

Στα άλλα δύο παιχνίδια που έγιναν σήμερα η ΤΣΣΚΑ πέρασε από το ΣΕΦ κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με 86-78 και η Σιένα επιβλήθηκε εύκολα της Μπιλμπάο του Φώτη Κατσικάρη με σκορ 81-67.