Ήττα με πολλά μηνύματα του Άρη από τη Καρδίτσα (69-74), διασώθηκε ο Νόλεϊ

Με πολλές απουσίες και όντας το τελευταίο φιλικό πριν την Ιταλία ο Άρης υποδέχθηκε την Καρδίτσα.

Η ομάδα του Καστρίτη είχε για κορυφαίο τον Νόλεϊ, αλλά είχε μόνο το πρώτο ημίχρονο καλή παρουσία. Η ήττα από την Καρδίτσα με 69-74 και το κακό δεύτερο ημίχρονο θα πρέπει να προβληματίσει ενόψει της Βενέτσια.

Οι «κιτρινόμαυροι» αγωνίστηκαν με σημαντικές ελλείψεις, αφού ο Γιάννης Καστρίτης δεν είχε στη διάθεσή του τους Nate Laszewski, D’Moi Hodge, αλλά και τους Βασίλη Τολιόπουλο, Μάνο Χατζηδάκη, Βασίλη Πουρλίδα.

Η θεσσαλική ομάδα ολοκλήρωσε την ανατροπή της (58-60) στις αρχές της τελευταίας περιόδου και μέσα από την άμυνά της ήλεγξε το παιχνίδι. Μετά τους 13 πόντους της 3ης περιόδου, ο Άρης σημείωσε 16 στη δεύτερη περίοδο έναντι των συνολικά 44 πόντων που σημείωσε η Καρδίτσα, αλλά και μόλις έξι στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα!

Το 14-2 και 20-8 στη διάρκεια του πρώτο δεκαλέπτου επέτρεψε στον Άρη να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα. Η πρώτη περίοδος έληξε με 26-13 και τον Άρη να είναι πολύ καλός.

Η Καρδίτσα μείωσε στο 14ο λεπτό στους δέκα πόντους με σερί 0-7. Οι δύο ομάδες ένεκα του φιλικού έπαιξαν γρήγορο μπάσκετ και το σκορ ήταν 34-23 στο 15. Η Καρδίτσα μπήκε σαφώς πιο δυνατή στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά ο Άρης με τον Νόλεϊ να κάνει … παπάδες ξέφυγε με 38-25 στο 17. Το ημίχρονο έληξε με 43-30.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να είναι άστοχες και τον Άρη να διατηρεί το προβάδισμα με 44-32 στο 22ο λεπτό.  Όμως, με ένα ξέσπασμα ο Άρης ξέφυγε με 50-32 στο 24ο και τον Νόλεϊ να έχει 20 πόντους. Υπενθυμίζεται πως εκτός δράσης παραμένει ο Νέιτ Λαζέφσκι – υπολογίζεται η επιστροφή του σε περίπου δύο εβδομάδες- και ο Ντιμόι Χοτζ. Ο δεύτερος υπέστη θλάση δεύτερου βαθμού στον προσαγωγό και έχει ξεκινήσει αποθεραπεία και θα χάσει εκτός απροόπτου και τα παιχνίδια του Super Cup (28-29/9). To τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Άρη να είναι σταθερά μπροστά, αλλά η Καρδίτσα κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά σε 53-48. Ο Άρης δέχθηκε ένα σερί 3-16!

Η Καρδίτσα μάλιστα μείωσε σε απόσταση αναπνοής στο 32ο με 56-55. Ο Άρης έχασε διαφορά 18 πόντων και το φιλικό έγινε ντέρμπι.  Στο 35ο λεπτό το σκορ ήταν 63-60.  Όχι ότι έχει κανένα ενδιαφέρον το αποτέλεσμα , αλλά τα πολλά λάθη και κενά στο δεύτερο ημίχρονο θα πρέπει να προβληματίσουν την ομάδα. Το τελικό 69-74 έφερε την ήττα για τον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 43-30, 53-48, 69-74.

ΑΡΗΣ: Banks 2 (4ρ., 2ασ., 3κλ.), Nolley 26 (4/6τρ., 4ρ., 2κλ.), DeJulius 10 (2/3τρ., 3ασ., Καζαμίας, Μποχωρίδης 7 (1τρ., 5ρ., 3κλ.), Γκιουζέλης 5 (1τρ.), Clay 2 (3ρ., 2ασ.), Woodbury 3, Roberts 2 (5r.), Μαντζούκας 12 (1τρ.).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ: Πλώτας 4, Lewis 15 (3τρ.), Horchler 15 (1), Allen, Δίπλαρος 5 (1), Watson 12, Κασελάκης 13 (1), Χρηστίδης 4, Καμπερίδης 6 (2).