Ήττα – κλοπή για τις γυναίκες

Έχοντας σοβαρότατα παράπονα από τη διαιτησία, ο Άρης ηττήθηκε με 67-64 από τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών. Οι κίτρινοι διαμαρτύρονται έντονα για τις αποφάσεις των Μπορμπαντωνάκη και Μαρνελάκη, οι οποίοι στο τελευταίο λεπτό, όπως υποστηρίζουν οι άνθρωποι της ομάδας, διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα με αποκορύφωμα την τελευταία φάση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τις γηπεδούχους να προηγούνται με βραχεία κεφαλή (16-15). Η αθηναϊκή ομάδα προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ αλλά οι κίτρινες είχαν τις λύσεις και έμειναν κοντά στο τέλος του ημιχρόνου (31-26). Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτριες του Κώστα Κωτούλη εμφανίστηκαν βελτιωμένες και πήραν διαφορά επτά πόντων (33-40). Ο Κρόνος στη συνέχεια μείωσε σε 42-46, το οποίο ήταν και σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Άρης διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο, όμως στα τελευταία λεπτά κάποια λάθος σφυρίγματα των διαιτητών έφεραν τον Κρόνο κοντά στο σκορ (57-58 στο 38′) κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι. Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 64-62, ύστερα από αλλαγή κατοχής στο 61-62, σφύριγμα που επινόησε ο δεύτερος διαιτητής (δόθηκε μεταφορά χωρίς… πίεση από αντίπαλο, ένα λάθος που το παραδέχθηκε, αλλά δεν αντέδρασε ο πρώτος διαιτητής).

Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε ο ρεσιτάλ της απαράδεκτης διαιτησίας. Με το σκορ στο 67-64 και ο Άρης έφυγε στον αιφνιδιασμό με τη Σταυρίδου, 5” πριν το τέλος. Έγινε φάουλ πάνω στην παίκτρια των κίτρινων, το οποίο δόθηκε ως κλέψιμο. Οι γηπεδούχοι κράτησαν την μπάλα ως το τέλος κατακτώντας τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 16-15, 31-26, 42-46, 67-64.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Νανάκος): Γκοτζή 14(2), Εμμανουηλίδου 2, Βροχίδου 4, Κωνσταντίνου, Νταή 7(1), Κακλέα 3, Ξάνθου 2, Ζικηρίδου 13, Βουκίσεβιτς 22.

ΑΡΗΣ (Κωτούλης): Χατζάκου 11(1), Σταυρίδου 15(2), Κατωπόδη 4, Φλέγκα 4, Τράντα 6(2), Μούλη 17, Σκιαδοπούλου 7.

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!